Nová generace NiTi nástrojů s čistě rotačním pohybem

Mohlo by se zdát, že výrobci NiTi endodontických nástrojů dosáhly s uvedením „jednonástrojové“ techniky preparace v endodoncii úplného vrcholu. A přeci. Neuplynuly ani 2 roky a na trhu se objevily opět nové produkty z oblasti NiTi preparačních endodontických nástrojů. Jsou označovány za tzv. 5. generaci NiTi nástrojů.

O co jde? Návrat k čistě rotačnímu pohybu, ale s nástroji z kvalitativně lepšího materiálu a s inovátorským designem. Do této skupiny můžeme zařadit zatím tři produkty, které se na trhu nedávno objevily, nebo brzy objeví.

Protaper NEXT, Dentsply Maillefer

Jak již název napovídá, jde o následníka systému Protaper Universal. I přes podobný název jde o zcela jiný systém. Jiný je materiál – nástroje Protaper NEXT jsou vyrobeny z materiálu M-wire, který poskytuje extrémní pevnost při vynikající flexibilitě. Změnil se též design – průřez nástroje je čtyřhran, který díky většímu seříznutí jedné stěny propůjčil nástroji výsledný asymetrický tvar. Nástroj je díky tomu flexibilnější, odolnější vůči cyklickému namáhání a má lepší čistící schopnost.

Nástroje jsou označeny X1 až X5. Preflaring pro použití prvního nástroje sady, X1, je doporučen ISO 19, nejlépe při použití sekvence nástrojů Pathfile. Nástroj X1 pomyslně spojuje preparační účinek nástrojů Protaper S1, S2 a F1. Má velikost hrotu 0,17 mm při konicitě 4%. Sekvence pak pokračuje nástrojem X2 (25 / .06), eventuálně nástrojem X3 (30 / .07). Nástroje X4 (40 / .06) a X5 (50 / .06) jsou uvažovány spíše jako doplňkové. Doporučená rychlost rotace nástrojů Protaper NEXT je 400 ot. / min, kontrola točivého momentu 2,0 Ncm.

[quote]Můj první dojem z nových nástrojů byl velmi hladký chod při vynikající efektivitě. Nástroje nemají vůbec žádnou tendenci k zašroubování, na druhou stranu jsou dostatečně aktivní, takže při preparaci nevyžadují apikální tlak. Jsou tedy velice snadno ovladatelné. Výsledná konicita preparace základní sekvencí X1, X2, X3 je 7%, což je pomyslné minimum pro efektivní výplach. Lze proto asi doporučit dokončení apikálního flaringu nástrojem s vyšší konicitou, například ručním Protaper F3.[/quote]

I přes to představují nástroje Protaper NEXT další pokrok z hlediska efektivity, menší invazivity a hlavně bezpečnosti preparace kořenových kanálků. Nástroje Protaper NEXT budou na evropský trh oficiálně uvedeny u příležitosti výstavy IDS v březnu 2013.

One Shape, Mikro-Mega

I když jde o nástroj s čistě rotačním pohybem, je možno jej označit jako nástroj pro „jednonástrojovou“ techniku. Výrobce jej na trh uvedl záhy po zahájení prodeje konkurenčních nástrojů s balančním pohybem Wave One a Reciproc. Díky vymazlenému designu, který se v průběhu nástroje mění z tříbřitého na dvoubřitý, jde o nástroj nesmírně efektivní a bezpečný. Sympatické také je, že je vyráběn pouze v jedné velikosti, s velikostí hrotu 0,25 mm při 6% konicitě. Hrot nástroje je podle mých zkušeností opravdu zcela neaktivní.

Velkou výhodou je, že nástroj využívá pouze čistou rotaci, žádný balanční pohyb. Pro jeho pohon nám tedy stačí jakýkoliv endodontický motor nebo endodontické kolénko v kombinaci s obvyklým mikromotorem. Pokud se nám podaří připravit preflaring na ISO 15, je nástroj One Shape vhodný pro preparaci jednoduchých až mírně komplikovaných kořenových kanálků.

HyFlex, Coltene

Tyto nástroje byly na trh uvedeny již skoro před rokem. Jejich největší odlišností a také předností je ztráta tvarové paměti při teplotách nižších než je teplota těla. Nástroje tedy lze ve studeném stavu předehnout či jinak tvarovat, podobně jako nástroje ocelové. V oblasti teploty těla se ale nástroje vrací do původního tvaru. Tento efekt nástrojům propůjčuje nová NiTi slitina, ze které jsou vyrobeny. Slitina se nazývá CM-wire a obsahuje jiný poměr titanu a niklu. Tato slitina při teplotách kolem 37° C obsahuje rovnoměrnou směs martenzitické a austenitické fáze kovu. Díky tomu jsou nástroje extrémně elastické, aniž by ztratily svoji preparační efektivitu.

Designově jde o poměrně jednoduché nástroje a doporučenou technikou preparace crown-down v kombinaci se step-back. Nevýhodou je poměrně malá apikální konicita preparace. Ta dosahuje maximálně 4% při průměru 30 nebo 40 apikálně. Největší výhodou těchto nástrojů je podle většiny dostupných studií dokonalé respektování původního průběhu kořenového kanálku.

zajímají Vás tyto nástroje?

Přijďte si je vyzkoušet na naše školení
Dozvědět se více

A proč vlastně zpět k rotačnímu pohybu NiTi nástrojů?

Historie
Balanční (reciprokační) pohyb nevyhovuje všem.

Ověřená bezpečnost
Podle nových (dosud nepublikovaných) studií se zdá, že balanční pohyb velmi aktivních nástrojů jakým je Reciproc nebo Wave One, může být příčinou infrakcí, resp. fraktur gracilních radixů.

Žádné další speciální vybavení
Kontinuálně rotační pohyb nástrojů je bližší většině uživatelů NiTi nástrojů a nevyžaduje speciální motor.

Nový design
Kontinuálně rotační pohyb tedy určitě není krokem zpět. V kombinaci s novými materiály a novým designem NiTi rotačních nástrojů představuje další generaci preparační techniky v endodoncii.