Systém SAF (Self Adjusting File)

Jak již název napovídá, jde o nástroj, který se sám přizpůsobí tvaru, tedy zejména průřezu, kořenového kanálku. Mohlo by se zdát, že jde o geniální a převratnou myšlenku. I SAF od firmy ReDent NOVA má ale své pro a proti.

Jak nástroj vypadá

SAF nástroj je v postatě velmi pružná a adaptabilní síťka z NiTi materiálu, kterou můžeme v průřezu deformovat. Segmenty síťky vytvářejí hrany, takže nástroj vykazuje při pohybu v dlouhé ose velmi mírný preparační efekt.

Dutinka v síťce je napojena na irigační systém, který průběžně do centra síťky vhání dezinfekční roztok. Tím je zajištěna vynikající irigace. Na první pohled se systém jeví jako zcela převratný a geniální. Ale:

Nástroj nemá preparační efekt

Jednoduchým testem zjistíme, že nástroj nemá téměř žádný preparační efekt. Když jej použijeme v  nepreparovaném kořenovém kanálku, kanálek nijak nerozšíříme, pouze jej vyčistíme. V současnosti bohužel není známá technika plnění kořenového kanálku, která by umožnila zaplnit nepreparovaný kanálek. Jinak řečeno, nezbývá, než kanálek nejprve vypreparovat některým ze systémů NiTi rotačních kořenových nástrojů.

Lepší čistící účinek?

Ve studiích se potvrdilo, že nástroj SAF má lepší čistící účinek, než rotační NiTi nástroje. Ale pouze za předpokladu, že je dodržena specifická výplachová sekvence. Ta obsahuje 4 minutový výplach NaOCL, pak 4 minutový výplach roztokem 19% EDTA a to celé u každého kanálku 4x opakovat.

Pokud je společně s nástrojem SAF aplikován pouze roztok NaOCL, čistící schopnost nástroje SAF se neliší od jiných NiTi rotačních nástrojů.

Technické problémy

K nástrojům je dodávána pumpa (VATEA Irrigation System od stejné firmy), která kontinuálně pomocí hadičky vhání do dutiny nástroje roztok NaOCl. Nádržka pumpy je konstruována tak nešťastně, že stačí malá nepozornost při plnění roztokem NaOCl a ten se dostane do řídící elektroniky přístroje, kterou spolehlivě vyřadí z činnosti.

Vzhledem k potřebě střídání roztoku NaOCl a EDTA by byly dobré pumpy dvě, tedy dvojnásobná investice.

Nástroje SAF jsou dodávané nesterilní a je nutné je sterilizovat. Bohužel obsahují plastový díl, který snese maximálně 121°C. Malá nepozornost při sterilizaci pak znamená ztrátu nástroje.

Cena

V současnosti se pravděpodobně jedná o nejdražší systém pro endodoncii. Pořízení základního setu SAF system, který obsahuje pumpu, speciální kolínko na nástroje a sadu asi 10 nástrojů vyjde na více než 60.000 Kč. Jeden samostatný SAF nástroj pak vychází cca na 1.000 Kč a nedá se opakovaně použít.

Bezpečnost

Obrovskou výhodou nástrojů SAF je, že se nedají zalomit. Pohyb nástroji udělaje speciální kolínko. A to jednak posuvný pohyb v dlouhé ose (v amplitudě asi 1,2 mm) a zároveň pomalý rotační pohyb. Při tom může dojít k oddělení malých fragmentů NiTi síťky. Tyto fragmenty jsou ale hned bez problémů odstraněny kontinuálním výplachem.

Mé hodnocení SAF

Závěrem lze zhodnotit, že nástroj SAF může představovat novou cestu ve vývoji endodontických nástrojů. Bude ale dobré počkat si na další generaci.

Ač výrobce tvrdí opak, určitě se nejedná o nástroj preparační. Jde pouze o nástroj čistící. Jeho čistící schopnost v kanálku, který byl před tím vypreparován NiTi rotačními nástroji na konicitu 6-8%, je vynikající. Je však vázána na specifickou vyplachovací sekvenci.

Nástroj SAF tedy může podpořit vyčištění kanálku a nahradit techniky, při kterých je dezinfekční roztok aktivován v kanálku například ultrazvukem. Jde ale zatím o nákladnou technologii, která je určena spíše endodontistům – specialistům.

SAF systém používám od jeho uvedení na trh v roce 2011. Osvědčil se mi u dlouhých kořenových kanálků s nepravidelným průběhem jako neinvazivní alternativa ultrazvukové aktivace dezinfekčního roztoku.