Změny ve Vaší praxi pro získání času na endodontické ošetření

Zveřejněno:

Na základě analýzy z minulého čísla newsletteru je jasné, že bychom měli uvažovat pouze o endodontickém ošetření provedeném v jedné návštěvě. Mělo by se to týkat cca 95% prováděných ošetření, zbývajících 5% zubů budeme nuceni ošetřit ve více návštěvách. Podle minulé analýzy nám vyšel průměrný čas na endodontické ošetření 120 min.

[button link=“https://iloveendo.com/newsletter/newsletter-prosinec-2012″ size=“small“ target=“_self“ color=“alternative-1″ lightbox=“true or false“]Přečtěte si článek o plánování ceny a času endodontického ošetření[/button]

120 minut?

Reálně ale můžeme potřebný čas mírně zkrátit, protože cca 70-80% zubů je jednoduchých až středně obtížných. Na druhou stranu, než management endodontického ošetření zvládneme dokonale, je lépe počítat s rezervou. Můžeme si tedy stanovit, že na provedení endodontického ošetření od zahájení diagnostiky po zhotovení závěrečného RTG snímku budeme potřebovat 120 minut. To je ale pouze samotný výkon, kdy pacient sedí na křesle v ošetřovací poloze a my pouze pracujeme.

150 minut?

Nejdříve ale musí pacient přijít do ordinace, odložit si, my se s ním musíme pozdravit, objasnit a obhájit výkon, který máme provádět nebo přinejmenším rekapitulovat již vysvětlované. Pak jej musí sestřička připravit. Dále musíme počítat s tím, že pacient bude mít několik „zbytečných otázek“. Na konci ošetření musíme pacienta poučit, co a jak může či nemůže, co se s ošetřeným zubem dále bude dít, jaký je další plán léčby. Opět se připravme na několik otázek. Pak přichází nezbytná část výkonu, tedy příprava účtu pro pacienta, zápis do karty, apod..

Takový je průběh v tom optimálním případě. Budeme potřebovat minimálně 15-20 minut navíc k času vlastního ošetření. Zkušenost je ale taková, že s pacientem do ordinace přichází i naše recepční s nějakým nesmyslným urgentním telefonátem, v průběhu ošetření potřebuje pacient na toaletu, k tomu nám třeba nezabere anestesie, porouchá se savka a sestřička má ten den střevní potíže, … Zkrátka, ještě budeme potřebovat nějakou rezervu cca 10-15 minut. Dostáváme se tedy na 150 minut času na pacienta.

V případě, že tento limit podceníme, dostáváme se do situace, kdy budeme endodontické ošetření muset řešit ve dvou návštěvách a (nebo pracovat pod časovým vypětím) to se všemi negativy, které to sebou nese.

Skryté zdroje času

Mít na endodontické ošetření časový prostor 2,5 hodiny je luxus, na němž musíme dlouhodobě pracovat. S tím samozřejmě (a hlavně) souvisí změny v managementu celé praxe. Výsledkem těchto změn je čas. Čas na vzdělávání, čas na „lepší“ výkony, čas na „dražší“ výkony, tedy výkony s větší přidanou hodnotou. Odměnou nám bude také klid na práci, kdy ráno v čekárně nesedí 5 bolestí. My pak nejsme nuceni pracovat v časovém presu. Kde jsou nejčastější skryté zdroje našeho času?

[teaserbox title=“Jak zajistit dostatek času?“ button=“Dozvědět se o školení více“ link=“https://iloveendo.com/skoleni/marketing-a-management-v-endodoncii/“ buttonsize=“medium“ buttoncolor=“alternative-1″ target=“_self“]Zajímá Vás, jak změny Vaše praxe potřebuje, aby bylo v běžném provozu (tj. plném diáři) dostatek času? Nejen tyto problémy řešíme v rámci školení Marketing a management v endodoncii. [/teaserbox]

Nejvíce akutního času zcela zbytečně trávíme bojem s bakteriálním biofilmem – mikrobiálním plakem. Tedy zbytečnými opravami zubních kazů, které by vůbec nemusely vzniknout, léčbou gingivitidy, která by vůbec nemusela vzniknout. Nejsnažší cestou, jak tyto časové rezervy využít, je omezit kazivost chrupu stálých pacientů a naučit je čistit zuby. A to nám zajistí dobře fungující dentální hygienistka.

Další časové rezervy můžeme nalézt ve výkonech, jejichž kvalitu provedení podceníme. Tedy výplň zubu (ať již je z jakéhokoliv materiálu), musím udělat tak, abych ji v následujících 20 letech nemusel předělávat. Korunku udělám přesnou, aby sloužila desítky let. Léčbu pacientů vedu tak, aby prognóza celé léčby byla co nejlepší. Při sanaci chrupu preferuji blokovou terapii atd. Samozřejmě tato cesta vyžaduje několik let tvrdé práce. Pak zjistíme, že najednou máme čas na to, abychom se mohli zaměřit na efetivní práci.

[box style=“2″]Endodontické ošetření vyžaduje čas. Pokud tento čas nedokážeme v naší praxi nalézt, nejlepší endodontickou léčbou bude extrakce zubu. Věřím, že všem nám je dávno jasné, že endodontické ošetření v cenách pojišťovny není vůbec myslitelné provést. Pokud je přesto provedeno, jde o léčbu paliativní, která dříve či později musí vyústit ve ztrátu zubu.[/box]

Co bude nutno ve Vaší praxi změnit?

Je nutné, aby Vaši pacienti začali cítit odpovědnost za své zubní zdraví. Vysvětlujte význam prevence a dentální hygieny. Připravte si pro ně písemné informace, které si odnesou s sebou domů. Odměňujte vzorné pacienty. Těm problémovým to neusnadňujte. Nejste povinni na počkání řešit problémy těch, kteří se o své zubní zdraví nepečují, ač jste jim k tomu nabídli možnost. Od toho jsou kleště, zubní pohotovost nebo případně kolegové, kteří na tuto „hru“ přistoupí.

Provádějte pouze výkony, které mají dlouhodobou životnost – tedy nehrozí u nich riziko selhání. Jak na to? Vybavte se kvalitním materiálem a moderními přístroji. Spolupracujte s kvalitní zubní laboratoří – preferujte maximální kvalitu a ne nízkou cenu výrobku. Investujte do kvalitních školení. Vyvarujte se slepých uliček stomatologie. Používejte pouze dlouhodobě věděcky dokumentované postupy, ale buďte přitom moderní.

I přesto se Vám občas vyskytnou pacienti s akutním problémem. Bude jich ale časem minimum. Stanovte si v diáři „akutní okénka“ – tedy prostor, který zaplníte na poslední chvíli akutními případy. Jestliže nebudou, zbyde Vám čas např. na administrativu apod. a Vy budeme odcházet domů s čistou hlavou.

 

 

Sdílejte článek